Ahoj děvčata a kluci,

co vás napadne, když se řekne včela? Jestli jste se teď olízli, tak vás napadlo totéž co mě: med. Ale věděli jste, že na existenci včel závisí i život lidstva? Říká se, že kdyby všechny včely zmizely, tak do čtyř let zanikne i lidská civilizace. (Je to údajně citát Alberta Einsteina.)Včely jsou pilné pracovité dělnice, neúnavně pracují od rána až do večera a svým opylováním udržují život mnoha rostlin, na kterých závisí i život dalších živočichů. Dokonce připravují potravu přímo pro nás. Jahody, meruňky, třešně a další dobroty by bez jejich přičinění nevyrostly.

A včelí královna? Ta je sice obskakována svým služebnictvem. To ji čistí, zahřívá a krmí mateří kašičkou přímo do sosáčku. Na první pohled by se mohlo zdát, že je včelí královna nějaká líná fiflena. Ale tak to není. Za jediný den snese včelí královna zhruba 2000 vajíček. A to je pořádná fuška.

Každý v úlu má svůj úkol, který dostává podle stáří. Nejmladší larvy a královnu matku krmí kojičky mateří kašičkou, krmičky krmí starší larvy medem, pylem a vodou. Pak jsou tady čističky, ty čistí buňky, stavitelky staví plásty a strážkyně chrání vchod do úlu.

Létavky přinášejí do úlu pyl, nektar, medovici a vodu. Než řekneš „jednadvacet“, včela může mávnout křídly až dvě stě třicet krát. Pro vytvoření půl kilogramu medu pracuje asi 600 včel celý svůj život. Navštíví skoro milion květů a nalétají při tom dohromady víc jak 60 tisíc kilometrů. Kdyby létaly štafety, tak by to bylo více než jeden a půl krát kolem světa.

A co trubci? To jsou samečkové a mají za úkol při svatebním letu oplodnit královnu a zajistit tak včelám nové potomstvo. Jinak toho trubci moc na starosti nemají. Podnikají dlouhé výlety, mohou prý dokonce přespávat v cizích úlech jako v hotelu, pomáhají zajišťovat v úlu stálou teplotu, ale jinak se s nimi holky včelky vůbec nemazlí. Když už venku není co sbírat, tak prostě trubce vyženou, aby nebyli na obtíž a neujídali ze zásob.

U nás v ekocentru máme vytvořenou zahradu, kterou naše včelky, ale i čmeláci a další hmyz přímo milují. Přijďte se na ni podívat a přivonět.

Bylo by toho ještě hodně, co o včelách napsat. Tak pokud se budete chtít o včelách dozvědět víc, najděte si další informace na internetu.

A tady si můžeš udělat test znalostí:

Test znalostí o včelách

A proč se Mezinárodní den včel slaví právě tento den? Je to na památku prvního učitele včelařství, slovinského rodáka Antona Janši. Jeho tatínek měl doma přes sto úlů a Anton tátovi se včelami do malička pomáhal. A nejenom to, rád je i pozoroval a hodně toho o nich věděl. Miloval i přírodu a byl nadaným malířem.

V roce 1769 chtěla habsburská císařovna Marie Terezie zlepšit znalosti o včelařství. Založila ve Vídni včelařskou školu a hledala do ní učitele. Anton byl vhodným kandidátem a tak byl císařským dekretem jmenován jako první učitel. Tak se jeho vášeň z mládí stala i jeho povoláním.

Máte rádi svátky? Jestli ano a jestli jste nějak oslavili i Mezinárodní den včel, napište mi na adresu b.gill@seznam.cz a pošlete i nějaké obrázky. Rádi je tady zveřejníme.

 

Zdroje informací:

ZOO Chleby

Včelařství

Anton Janša

Wikipedie Janša

Obrázek v náhledu z webu Pixabay, foto ekocentra vlastní