Exkurze a výlety

Rychlebské hory jsou jedním z nejopuštěnějších českých pohoří, ukrývají se v něm krásná místa, kterávám rádi ukážeme.

Poznávací výlety po okolí

Ekocentrum Rychleby nabízí v průběhu roku řadu zajímavých výletů po okolí. Rychlebské hory jsou jedinečným místem pro objevování jednoho z nejopuštěnějších českých pohoří.

Nabízíme skupinové výlety, pomůžeme s rezervací individuálních výletů.

Zámek Jánský vrch

Zámek Jánský Vrch v nedalekém Javorníku byl do roku 1945 letní rezidencí vratislavských biskupů a arcibiskupů. V řadě místností zámku se zachovala historická nástěnná výmalba a tapety a nádherný mobiliář zejména z 19. století.
Ty doplňují sbírka hudebních nástrojů nebo sbírka asi 2000 dýmek nejrůznějšího zeměpisného původu z 18.-20. století, největší svého druhu ve střední Evropě.

Tančírna

Tančírna byla postavená v secesním stylu a patřila k vyhlášeným výletním místům obyvatel Javorníku i širokého okolí. Oblíbené byly pěší procházky z Javorníku, přes Jánský vrch, Čertovy kazatelny, hrad Rychleby a zpět do Račího Údolí, nebo z Nových Vilémovic do Račího Údolí přes Červený Důl. Před válkou se zde o sobotách konaly zábavy, o nedělích čaje s hudbou. Dnes zde můžete posedět v příjemné kavárně, spojené s malým výstavním prostorem.

Bílá Voda-Zloty stok

Złoty Stok, česky Rychleby, sousedí s českou obcí Bílá Voda. Město patřilo slezským Piastovcům, od roku 1945 je součástí Polska. V minulosti se zde těžilo zlato; dávné způsoby těžby přibližuje místní muzeum. Je zde k vidění také katolický a evangelický kostel.

Větrná elektrárna Velká Kraš

Větrná elektrárna Velká Kraš je jedna z vůbec prvních větrných elektráren v Česku. V provozu je od roku 1994. Záměrem projektu byla snaha pokrýt spotřebu elektrické energie v obci v průměrné výši 445 MWh za rok. Již řadu let tvoří hlavní dominantu obce Velká Kraš. Tato větrná elektrárna je dobře viditelná z velké části Rychlebských hor, nejbližší další větrné elektrárny stojí až ve vzdálenější Ostružné.

Obec Bílá Voda

Obec Bílá Voda je nejsevernější i nejzápadnější obec Slezska. V obci se nachází mnoho historických památek zařazené mezi kulturní památky České republiky.

Obec Bílá Voda sousedí na severu, západě a jihu s Polskem (gminy Packów, Złoty Stok a Lądek-Zdrój) a na východě s městem Javorník. Od okresního města Jeseník je vzdálena 38 km a od krajského města Olomouc 141,3 km.

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně

Elektrárna je vybudována v Hrubém Jeseníku v katastrálním území Rejhotice obce Loučná nad Desnou, uvnitř Chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Elektrárna má největší reverzní vodní turbínu v Evropě (325 MW), v České republice je to elektrárna s největším spádem (510,7 m) a největším instalovaným výkonem (2x 325 MW). Elektrárna byla uvedena do provozu v roce 1996. Horní nádrž s plochou 15,4 ha se nachází na vrcholu hory Dlouhé stráně v nadmořské výšce 1350 m. Dolní nádrž leží na říčce Divoká Desná a zabírá plochu 16,3 ha. Elektrárna je řešena jako podzemní dílo. V roce 2005 se elektrárna zařadila mezi 7 největších divů České republiky.

Součástí exkurze je návštěva infocentra a promítání dokumentárního filmu o elektrárně, prohlídka podzemní strojovny s turbínami a případné obhlídky dolní a horní nádrže.

Ceník exkurzí a výletů

Školní zájezdy

2000,- Kč

Ostatní zájezdy

3000,- Kč

Minimální počet osob pro exkurze je 15 osob a maximální počet osob pro exkurze je 50 osob.

Poznámka: Aktivity nabízené ve větší vzdálenosti, které vyžadují transport, budou mít cenovou nabídku, která pokryje přímé a nepřímé náklady na takovou aktivitu.