Ahoj děvčata a kluci.

Taky máte rádi banány? Jestli ano, tak to jste měli tento víkend svátek – 27. srpna byl totiž Mezinárodní den milovníků banánů.

A pokud máte banány rádi, tak by také bylo dobré o nich něco vědět. Pojďte si tedy udělat malý testík:

  1. Kolik zhruba váží jeden trs banánů? a – 5 kg; b – 15 kg; c – 50 kg
  2. Jakou barvu banány nemívají? a – žlutou; b – zelenou; c- oranžovou; d – modrou; e- červenou
  3. Jak banány rostou? a – v zemi jako brambory; b – na stromě jako hrušky a jablka; c – na bylině jako třeba rajčata
  4. Jak je typický banánovník vysoký? a – 15 cm; b – 3 – 7 m; c – 20 m
  5. Jak bychom mohli plody banánovníku nazvat? a – peckovice (jako třeba švestka nebo meruňka); b – malvice (jako jablko nebo hruška); c – bobule (jako rybíz, angrešt nebo rajče)
  6. Co to je plantain? a – planý banánovník; b – banán určení k vaření; c – naplánovaná sadba banánovníků na banánové farmě

Tak co, máte všechny otázky zodpovězené? Jestli ano, své odpovědi si zkontrolujte.

Správné odpovědi:

1c – Celý trs banánů váží až 50 kg. Často v Tanzánii vídávám, jak vezou farmáři na kole trsy banánů na prodej. Opravdu to není hračka vytlačit na kole čtyři nebo pět trsů banánů do kopce.

2d – Z vyjmenovaných barev jsem ještě nikdy neviděla banány modré. Nejspíše, na rozdíl od červených a oranžových, neexistují. (Červené banány ze Zanzibaru, to vám je pane mňamka, ale moje nejoblíbenější jsou maličké, světlounce žluté, které se pěstují na svazích Killimandžára.)

3c – Je to k nevíře, ale banánovník není dřevina, nýbrž bylina stejně jako rajče, kopr nebo pampeliška. Přestože banánovník nemá dřevnatý stonek, je to rostlina velká a opravdu silná.

4b – Banánovník bývá obvykle vysoký 3-7 metrů, i když doma můžete pěstovat odrůdy menší, asi jeden metr vysoké.

5c – Botanici řadí plody banánovníku mezi bobule stejně jako rajče, okurku, angrešt nebo rybíz. Semínka v nich ale nenajdete, protože lidé banánovníky vyšlechtili. Jednou jsem v Tanzánii na semínko narazila, pěkně jsem si ho schovala, abych ho mohla dětem na besedách ukazovat, ale pak jsem ho ztratila. Tak snad se mi ještě někdy podaří nějaké najít.

6b – Plantainy jsou tzv. „zeleninové banány“ určené k vaření. V Ugandě z nich připravují matoke, kaši podobnou bramborové. Jí se rukama a někdy třeba s fazolovou nebo jinou omáčkou.

Máte chuť? Je opravdu dobrá. Má to ale jeden háček. Děti, se kterými jsem se v Ugandě před několika lety potkala, jedly jen jednou denně a měly tuhle kaši od pondělí do neděle. Jak nesmírně jsem vděčná za rozmanitost jídla, kterou u nás máme. A banány mezi tu úžasnou nabídku také patří.

Foto vlastní