Ve středu 29. května 2024 navštívily naše ekocentrum děti z MŠ Jiráskova z Jeseníku.

Děti a jejich pedagogický doprovod přivítala paní Eva Svobodová, jedna ze zakladatelek tohoto prostoru. Pověděla jim, co se dříve na tomto místě nacházelo a co tady mohou uvidět dnes. Po tomto zajímavém výkladu se děti rozdělily do dvou skupin, aby mohly důkladně ekocentrum prozkoumat.

Začali jsme v prostorách kempu, a protože mnohé z dětí měly s kempováním zkušenosti, dobře věděly, co ke správnému kempování patří. Povídali jsme si s dětmi také o tom, že každý správný tramp je šetrný k přírodě a také, jak má být bezpečně udělané ohniště. S dětmi jsme si též zahráli hru, při které jsme si ověřili, že dovedou správně zacházet s odpadem a umí odpad třídit. Děti byly při tom neuvěřitelně šikovné a bylo poznat, že jsou v tom dobře vedené.

Pak jsme šli s dětmi na návštěvu naší farmy. Povídali jsme si s nimi o domácích zvířatech a děti nám o těch svých mnoho navyprávěly. Pvní zastávka na naší farmě byla u slepičky, která právě nedávno vyseděla kuřátka. Děti měly z čerstvě vylíhnutých kuřátek velkou radost a byly velmi ohleduplné. Přiblížily se k nim opatrně a potichounku. Pak jsme si o nich společně vyprávěli.

Po návštěvě u slepic následoval rybníček, kde děti přivítal velký houser. Svým syčením dával najevo, kdo je tady pánem. Hlídal totiž svůj příbytek, ve kterém jeho samička husa sedí na vejcích, ze kterých se zanedlouho vylíhnou malá housátka.

U rybníčku děti pozorovaly kachny s kačerem, Kačer si užíval pozornosti dětí nejvíce. Ukazoval jim, jak se dovede potápět a jak se stará o své peří. Povídali jsme si s dětmi nejenom o kachnách a jejich zbarvení, ale i o dalších vodních živočiších, a také jsme se věnovali tematice zadržování vody v přírodě

V prostoru, který slouží odpočinku a relaxaci, jsme si povídali o bylinkách. Také o tomto tématu děti hodně věděly a bez problému poznaly i levanduli. Pak si ve venkovní jídelně děti pochutnaly na čerstvě upečené pizze a odpočaté se vydaly do prostoru vlastního ekocentra, kde jim kolega vyprávěl o úlech, včelách, o tom, jak vzniká med a ukázal jim nástroje, které se k péči o včelky a ke stáčení medu používají.

Další zastávkou byl mokřad. V rybníku děti objevily a pozorovaly rybky. Hned vedle rybníku je expozice hornin, a tak jsme měli také příležitost si s dětmi povídat o tom, které horniny s v Rychlebských horách nacházejí a těží.

Velmi opatrně jsme prošli cestou kolem bylinkových záhonků a včelích úlů. Včelky měly v tento den spoustu práce a děti mohly vidět, jak jsou pilné. Došli jsme až do prostoru, ve kterém žije další drůbež a také stádo oveček. Děti poznaly páva i slepičky s kohoutem, který předváděl své krásně zbarvené peří. Dále měly možnost pohladit si čerstvě narozené jehňátko. Děti překvapilo, jakou má jemnou vlnu a ti nejodvážnější si jej vyzkoušely podržet.

Čas v ekocentru dětem rychle uběhl a bylo třeba se vydat na zpáteční cestu. Však také už byly některé z nich z toho všeho poznávání docela unavené. Při loučení děti dostaly hry, které pro ně vyrobily děti, se kterými se pravidelně setkáváme v prostorách našich komunitních center.

Doufáme. že si děti čas strávený v našem ekocentru skvěle užily a odjely s novými vědomostmi, zkušenostmi a zážitky.

(Napsáno podle zprávy Věrky Rumanové. Fotografie byly pořízeny se souhlasem pedagogického doprovodu dětí.)