Naše Země je prastará. Jacques Breuil, autor knihy Filipova další dobrodružství, ji přirovnává k babičce. Modré kulaté babičce, milé a laskavé. Prožila toho už spoustu, ale teď je nemocná. Potýká se s vážnými zdravotními problémy, které jsme jí jako lidé svou nerozvážností způsobili.
Když si knihu Filipova další dobrodružství otevřete, budete se moci začíst do krátkých dobrodružných příběhů, ve kterých Filip a jeho sestra Klárka Kulatou babičku navštíví a budou jí chtít pomoci. Co myslíte, podaří se jim to? Kdo jim při tom pomůže? A co všechno se při tom naučí? Knihu si určitě přečtěte a nechte se překvapit.
Pojďme se ale vrátit zpět k naší nemocné babičce – planetě Zemi.
Děti z našich komunitních center si často povídají o ochraně přírody – a nejen to, také své okolí čistí od odpadků a odpad pravidelně třídí. V tomto měsíci si také pomocí her opakují, jak odpad správně roztřídit a jak se dále suroviny, které se z odpadu získají, využívají.
Děvčata z KC Hawai v Javorníku si nedávno hrála na obchod a při té hře s obaly od potravin, nápojů i drogerie si děti s dospěláky povídaly, z jakých surovin se výrobky vyrábí a jakou cestu musí urazit, než se dostanou do obchodu a k nám domů.
Možná jste už takovou hru hráli taky. Člověk by měl vědět, odkud věci, které využívá, pochází a jak se vyrábějí. A taky by měl myslet na to, jak šetřit a zbytečně neplýtvat vodou, energií ani ostatními zdroji. A o tom také jedna část knihy, kterou vám dnes nabízím, je, ale najdete v ní ještě i další příběhy, například z velkoměsta, a pokud vás zajímá první pomoc, tak si taky přijdete na své.
Kniha se jistě bude líbit nejenom mladším školákům, pro které je určená. My jsme ji četli s páťáky. Sami pak z příběhů o Modré kulaté babičce vytvořili několik krátkých vystoupení s velkými maňásky – papuláky, a skvěle jsme si to užili.
Leave A Comment