Venku stále chladno – co tak se na chvíli podívat do teplých krajů, třeba na Madagaskar?

Miluji Východní Afriku a Madagaskar je zemí, kterou už dlouhá léta toužím navštívit. Pořídila jsem si mapu, cestovatelskou příručku, ale cesta je zatím v nedohlednu. Proto jsem se zaradovala, že se můžu na Madagaskar přenést alespoň díky aktivitám, které jsou v měsíci únoru v Kew Gardens.

V systému skleníků s názvem Princess of Wales Conservatory připravili výstavu orchidejí motivovanou právě madagaskarskou přírodou. Hned u vstupu sedí na zídce tři roztomilí lemuři. Neutečou. Jsou vyrobeni z přírodního materiálu, stejně tak jako ostatní zvířata – želvy, chameleoni nebo huňáč s dlouhým ocasem a velkýma očima, který v noci chroustá hmyz nebo baští sladké plody –  vzácná madagaskarská noční poloopice ksukol. Nejvíce to potěší děti, že mohou mezi kvetoucími rostlinami tyhle živočichy najít.

Výstava je dechberoucí. Nevíte, kam se zadívat dříve. Jedna návštěva určitě nepostačí k tomu, abyste postihli alespoň část toho, co je připraveno. Skleník září tisíci květy, které se zrcadlí v jezírkách a vodopádech. Popisky ve skleníku upozorňují na vzácné endemické madagaskarské druhy, a to nejenom na orchideje, ale i na další zajímavé rostliny, které na Madagaskaru rostou.

Zajímavé jsou i rostliny, jako je orchidej vanilka, kakaovník nebo kávovník, které se na Madagaskaru také pěstují. A právě to je jeden z důvodů, proč ubývá původních madagaskarských pralesů. Vědci z Kew založili na Madagasaru pracoviště, které má za úkol nejenom zkoumat a popisovat místní přírodu, ale také chránit a vracet ji do původního stavu. Zároveň mají Kew Gardens vliv na obyvatele 315 vesnic. Podporují v nich místní farmáře i drobné zemědělce a učí je, jak pěstovat ekologicky bez negativních dopadů na místní přírodu.

Napadlo mě, jestli i my můžeme pro to něco udělat. Víte, že ano? S chutí Madagaskaru se totiž setkáváme i u nás – čokoláda, káva, vanilkové cukrovinky nebo různé koření, i rýže a některé výrobky z ní mohou být právě ze surovin vypěstovaných na Madagaskaru. Pokud dáme přednost těm se značkou Fair Trade, což je v překladu „spravedlivý obchod“, nejen že máme zaručeno, že se dostane těm, kteří plodiny vyprodukovali, odpovídající částka, která jim i jejich rodinám zajistí důstojný život, ale také můžeme mlsat s vědomím, že tyhle produkty jsou z ekologického zemědělství, kde je minimalizováno použití chemických látek, dbá se na ochranu přírodních zdrojů a podporuje se udržitelné zemědělství.

Takže až se konečně na ten Madagaskar dostaneme, věřím, že už tam víc nebude ubývat deštných pralesů a příroda se bude vracet zpět ke své původní dokonalé kráse.

PS: Jen pro připomenutí: Takhle vypadá logo Fair Trade.

A ještě pár obrázků z festivalu: „Orchideje v Kew Gardens, inspirováno krásou Madagaskaru“