Včely jsou sice maličká, ale užitečná stvoření a svědčí jim práce v týmu stejně tak jako našim dětem. Na jaře si o včelách povídaly děti ve všech našich komunitních centrech. Věrka Rumanová nám popsala, co společně s ostatními spolupracovnicemi na setkáních s dětmi vytvořily.

Nejprve si samozřejmě o včelách povídaly. Vyprávěly si o jejich užitečnosti, píli, stavbě těla, organizaci ve včelím úlu, o tom, jak úl vypadá zvenčí i zevnitř a také o životě včel.

Děti toho samy hodně znaly a to, co věděly, dokázaly vysvětlit ostatním. Pak se společně rozhodly ve dvou centrech – v Bernarticích a v Javorníku –  udělat modely včelích úlů, kde to bude všechno názorně popsáno. Nachystaly si kartonové krabice, barvy, štětce a vodu a natřely jeden včelí domeček nažluto. Další dva udělaly zelené s červenou stříškou.

Když domečky zaschly, byly připravené k dokončení. Děti namalovaly včelí plástve a vyrobily z koleček barevného papíru včelky.  Daly si na tom všem opravdu záležet. Včelky udělaly nejenom s křídly, ale i s malými tykadélky i s žihadlem. To samozřejmě nesmělo chybět. Děti znovu o včelách živě diskutovaly. Bylo zajímavé poslouchat, jak třeba Kamil včelky popisoval nebo jak Lukáš ostatním dětem skvěle vysvětlil, proč a jak včelka dokáže žihadlem bodnout.

Pak děti připevnily včelky kolem celého úlu a přidaly dekoraci z jarních květin, které jako první dávají po zimě včelám pyl a sladký nektar. Vytvořily včelkám sedmikrásky, pampelišky, narcisy i tulipány.

Dovnitř úlu daly společně plástve s dalšími včelami, které na nich pilně pracují. Na dvířka pak nalepily informace o životě včel a různé zajímavosti o nich, které našly na webových stránkách. Zjistily tam například, že včelka nerozezná červenou barvu, ale pozná mnoho odstínů bílé barvy, kolik pylu přinese do úlu včelstvo za jeden den, a také to, že včely jsou velmi inteligentní, umí mávat křídly obrovskou rychlostí, nebzučí ústy, jako se o to pokoušíme my, ale vytváří tenhle zvuk právě křídly. Tyhle a ještě další informace napsaly děti pečlivě na proužky papíru a nalepily na domečky.

Samozřejmě, že nechyběl ani test, diskuze o tom, proč mají děti včelky rády a také ochutnávka domácích sirupů ze smrkových větviček a sedmikrásek spolu s připomenutím toho, jak je včelka pro nás důležitá a kolik práce ve svém životě zastane.

Podívejte se na fotky z tvoření: