Už je tady říjen a docela se nám ochladilo. V sobotu jsme našli u řeky  dokonce i kousek ledu. Prostě podzim už je v plném proudu. Ze skříní jsme vytáhli teplé kalhoty, svetry a bundy – a někteří už i čepice a rukavice. A tak, vybavení teplým oblečením, se znovu a znovu můžeme vydávat na výpravy do přírody. Pravda, budou asi kratší než ty v létě, o to však budou intenzivnější.

Už jste stačili prozkoumat místní parky, zadovádět si v hromadách spadaného listí a najít si mezi ním ty nejkrásněji zbarvené kousky? Prohlédněte si s dětmi větvičky stromů. Spadané listy na nich zanechávají viditelné jizvy, ale zároveň už jsou na větvích připravené pupeny, ze kterých se na jaře rozvinou listy nové.

Najdete s dětmi v parku nebo na louce ještě i nějaké rozkvetlé květy? A co hmyz? Objevíte nějaký?

Když půjdete na procházku po dešti, objevte pavučiny, na kterých se třpytí kapky jako drahokamy. Nejenom po dešti můžete pozorovat dokonalou krásu pavučin.

Nasbírejte si plnou hrst javorových nažek a vyhoďte je do vzduchu. Unášené větrem se budou točit jako vrtulky. Tuhle hru teď hraji s dětmi ve školce dennodenně a neomrzí se nám. Mám stále kapsy plné javorových nažek, a jakmile někdo začne natahovat moldánky, že je mu smutno po mamince, tak tahle hra ho zaručeně nadchne a rozptýlí. A prozradím vám, že i já se ráda touhle aktivitou bavím.

Udělejte si frotáže listů nebo listových obrázků. Můžete je udělat tak, že listy překryjete čistým papírem a voskovou pastelkou naplocho nebo válečkem s nanesenou barvou vytvoříte pěkné obrázky.

Když budete s dětmi malovat barevné listy javoru, určitě využijte zapouštění barev – buď do vlhkého podkladu (nejlepší pro to jsou barevné tuše nebo některé ze záživých vodových barev, jako třeba „Brilant“. Nebo můžete zapouštět barvy do klovatiny. Pak ale nenechávejte hotové a usušené obrázky na sobě, mohly by se při zvlhnutí slepit.

Z vycházek si doneste další přírodniny na pozdější tvoření.

Našli jste u vás v parku kaštanovník setý s jedlými kaštany? Dozrávají později než plody jírovce (kaštanu koňského). Jedlé kaštany na špičce nařízněte do kříže a upečte si je v troubě nebo napíchnuté na klacíku nad ohněm. Je to dobrůtka lahůdka. A pokud jedlých kaštanů najdete hodně a usušíte si je, můžete si je později uvařit ve vodě jako brambory.

Podělily se s vámi veverky o ořechy a oříšky? A nezapomněli jste si nasbírat šípky na zimní čaj, ještě dříve, než projdou mrazem?

Na výpravách si s dětmi povídejte o počasí a o tom, jak vzniká vítr. Hledejte v přírodě větrný vír, který si hraje s podzimním listím. Vyrobte si s dětmi draky – takové, které budou lítat, i dráčky jako dekoraci s ocasem z vylisovaných listů.

Vytvořte si s dětmi listové pexeso. Na kartičky papíru otiskněte dvojice listů lípy, javoru, dubu a buku (případně i dalších stromů) a můžete se pustit do hry.

Máte v parku platany? Tyhle stromy mají docela pevné listy, skoro jako z kůže, a jsou z nich pěkné vystřihovánky. Pokud máte výsekové raznice, můžete z nich vyrazit i různé tvary na další tvoření. Chce to ale vyzkoušet, které z raznic se budou pro tenhle materiál hodit.

A co liliovníky tulipánokvěté, ty jste v parku našli taky? Jestli ano, vytvořte si z jejich listů  obrázky koček.

Přidejte další náměty, které vás napadly pro říjnové vycházky. Když je pošlete na mailovou adresu b.gill@seznam.cz, rádi je zveřejníme i pro ostatní.

Přeji vám krásně barevné dny.