Je měsíc duben. Příroda už se dočista ze zimního spánku probudila, i když občas paní Zima ještě straší svými mrazíky a aprílové počasí občas svlaží trávu svými sprškami, občas rozhodí po kraji kroupy. Zrovna toto pondělí se u nás sypaly z mraků. Nic to ale nemění na tom, že duben je skvělý čas pro dobrodružné výpravy do přírody. A s dětmi si člověk tyhle výpravy užije ještě s větší radostí a nadšením. Pokud se vám v zimě nechtělo na delší výlety, tak vězte, že právě začíná čas na velká přírodní dobrodružství.

Co můžete s dětmi v dubnu pozorovat?

Zastavte se pod stromy a podívejte se vzhůru. Pozorujte, jak jemné a nádherně zelené je mladé listí stromů, když přes ně prosvítají sluneční paprsky. A když najdete v lese nebo v parku buk, všimněte si, že jeho mladé lístky mohou mít i  jinou barvu než listy líp, bříz, buků nebo jírovců. Můžete také obdivovat jemné chloupky, kterými jsou mladé bukové listy lemované.

Všímejte si různých květů stromů od jehněd na vrbách, břízách, možná ještě i lískách, na topolech až po nektarem naplněné květy javorů. A co lípy a jírovce? Rozkvetou dříve než jiné roky? A najdete v přírodě i rozkvetlé třešně ptáčnice nebo plané jablůňky?

Najdete pod stromy malé semenáčky a dokážou  je děti odlišit od ostatních rostlin? Možná se vám podaří najít i mladé buky, javory, kaštany a lípy, které se vyklubaly na svět v loňském roce.

Když budete vaši dubnovou dobrodružnou výpravu plánovat, udělejte dětem seznam květů, které mohou na vycházce najít. U nás v lužním lese poblíž ekocentra by děti mohly najít třeba sasanku hajní, prvosenku vyšší, plicník lékařský, křivatec žlutý. K seznamu připojte i obrázky a nechte děti, aby si na téhle průzkumné výpravě postupně odškrtávaly, co všechno našly. Do seznamu můžete přidat i drobné živočichy – včelu, čmeláka, hlemýždě, ještěrku, ruměnici… Že tentokráte nenajdou všechny? Nevadí, třeba se to podaří příště.

Připravte dětem nelinkované sešity nebo bloky a pomozte jim se zavedením deníku. K datu výpravy a popisu toho, co zažily, mohou nakreslit už přímo v přírodě pěkné obrázky. Naše děti si tyhle své deníky schovaly a mají je doma jako jeden ze svých vzpomínkových pokladů, i když jsou už dospělé.

Poslouchejte v lese zvuky a pak si s dětmi povídejte o tom, co všechno slyšely. Uvidíte, děti budou po čase ke zvukům lesa mnohem vnímavější a samy vám budou v průběhu výletu hlásit, co právě zaslechly.

Zastavte se u potůčku. Najdete s dětmi v průzračné vodě zajímavé kamínky, v tůňce žabí vajíčka a v okolí rozkvetlé blatouchy?

Na konci výpravy se nezapomeňte dětí zeptat, co se jim nejvíce líbilo a co nového se naučily. Tak si své zážitky mnohem lépe zapamatují.

Přeji vám krásné dny pod dubnovou oblohou. A pokud vás zastihnou přeháňky, nezoufejte. Je to šance uvidět nádherně zářící duhu.