Jak jste si užili májové volno? Možná jste ho stejně jako my strávili někde v přírodě.

U nás ve Velké Británii byl také státní svátek, a navíc tady slavil jeden známý člověk narozeniny. Mezi našimi dětmi je opravdu oblíbenou osobností. Proč? Vypráví (nejenom) dětem velice poutavě o přírodě. Možná ho znáte. Jmenuje se Sir David Attenborough. Narodil se v roce 1926 v Londýně a letos mu je tedy neuvěřitelných 97 let!

V průběhu svého života připravil spoustu přírodovědných filmů. Vytvořil například série filmů Život na Zemi, Živá planeta nebo Zázraky života. Vypráví v nich jak o drobném hmyzu, tak i třeba o kosatkách a nebo dokonce i o dinosaurech.

Některé z jeho dokumentů můžete sledovat v češtině, jiné jsou na internetu anglicky. I když možná ještě dost angličtině nerozumíte, určitě se na některé z jeho pořadů podívejte v originále. Alespoň na tohle dvouminutové video o lenochodovi. Možná vás pobaví už i jeho název. Jmenuje se Udělej „baf!“ na lenochoda. Lenochod se řekne anglicky sloth a video najdete tady.

Britské děti píší Siru Davidovi dopisy s otázkami a on jim odpovídá. Nazývají ho často Sirem Davidem. Sirem s velkým S proto, že mu byl za jeho práci udělen šlechtický titul a Davidem proto, že jeho příjmení je i pro místní školáky jazykolamem, ale věřím, že vám by se to podařilo napsat bez chyby.

Kdybyste chtěli, můžete mu poslat dopis s blahopřáním, se svou otázkou a nebo třeba s prosbu o fotografii s podpisem.

Jeho adresa je:

Sir David Attenborough
5 Park Road
Richmond, Surrey, TW10 6NS
United Kingdom

Poštovní korespondence se tady u nás nazývá z legrace „snail mail“, to znamená „šnečí pošta“, takže si na svou odpověď nejspíše hodnou chvíli počkáte. Buďte tedy trpěliví. A nezapomeňte přiložit obálku se svou zpáteční adresou, aby se odpověď někam nezatoulala.

Sir David Attenborough bydlí ve stejné londýnské čtvrti jako já. Možná ho někdy potkám. A moc bych si to považovala. Patří totiž ke 100 nejváženějším britským občanům všech dob.

Více se o něm můžete dočíst tady:

https://www.ceskatelevize.cz/lide/david-attenborough

 

 

 

 

 

 

Zdroj obrázků: Pixabay a Facebook