Také se vám zdá, že letošní rok uplynul jako voda? Končí listopad a začíná poslední měsíc roku – prosinec. Úroda je sklizená a zahrada se chystá k zimnímu spánku. Udělali jsme pro ni, co se dalo, a mysleli jsme i na ptačí návštěvníky. Když se přijdete do zahrady ekocentra podívat, uvidíte, že některé stromy a keře jsou obsypány barevnými plody.

Hned za bránou po levé straně vás přivítá malá okrasná jablůňka, která se prohýbá pod tíhou svých drobných granátově červených jablíček. Myslím si, že udělají radost zvláště kosům. Všimli jste si, jak kosů vlivem jejich virové nemoci v minulých letech ubylo? Moc bychom si přáli, aby se příští jaro u nás zase rozezpívali.

Tahle jablíčka nejsou pro určená pro sklizeň, přesto je můžete ochutnat. Jsou kyselkavá, lehce natrpklá, a když do nich kousnu, vybaví se mi krásné vzpomínky na dětství. Babička, která bydlela v Českém Těšíně jim říkala „těšínská jablíčka“, nakládala je celá i se stopkou do sirupu a v zimě jsme je s rozkoší pojídali.

Kousek za jablůňkou směrem k budově se lesknou červené plody kaliny obecné. Někde, například na Ukrajině, se její plody a kůra využívají pro léčivé účinky. Sami to ale raději nezkoušejte, protože nepřevařené plody jsou jedovaté, i převařené mohou některým lidem způsobit problémy. Červené korálky plodů kaliny jsou ale nádherné na pohled, a protože dlouho drží na větvích, mohou posloužit ptákům jako potrava až do jarních měsíců.

Hned za hlavní budovou se můžete zastavit u štíhlých jeřábů s červenými a růžovými jeřabinami. Jsou jedlé. To poznáte už podle listů, které mají ze dvou třetin hladký okraj a až v poslední třetině pilovitý. Jeřabiny se používají pro výrobu džemů nebo sirupů. Výborné jsou zavařené v hruškových kompotech, které díky nim nezhnědnou, ale zůstanou krásně bílé. My však ty naše také přenecháme ptačím kamarádům.

Jak půjdete zahradou dále, objevíte plody černého jeřábu – aronie, pestré tobolky jedovatého brslenů a plody dalších keřů a stromů. Můžete si je všechny prohlédnout a pozorovat, kteří ptáci na ně přilétají. Když se vám podaří udělat nějakou pěknou fotografii, určitě nám ji pošlete. Budeme moc rádi.

A až budete od nás odcházet, všimněte si po levé straně suchých plodenství štětky plané (lesní). Tu tady schováváme hlavně pro _ _ _ _ _ _ _ _. Tihle drobní, pestře zbarvení ptáčci ji přímo milují.

Co najdou ptačí návštěvníci ve vaší zahradě?