Chtěli byste si s vašimi dětmi vyzkoušet znalosti z ptačí říše?

Stačil kousek papíru a obyčejná propisovačka a Pan Jiří Gill pro vás nakreslil několik našich ptáků. Já k nim připravila popis a nápovědu, kterou najdete úplně na konci příspěvku. Zkusíte  uhodnout, jak se který jmenuje?

Děti do 10 let by mohly zkusit uhodnout 3 ptáky, do 12 let 6 ptáků a ti starší včetně dospělých 9. A skvělý je ten, kdo je uhodne ve správném pořadí všech jedenáct!  Úplně dole pod příspěvkem najdete nápovědu.

Prosím, nepište odpovědi přímo do komentáře. Jestli budete chtít, napište mi je zatím na mailovou adresu b.gill@seznam.cz, aby ostatní vaše odpovědi neviděli. Na konci měsíce vám v komentáři uvedu správné odpovědi.

1. První ptáček je maličký. Nejmenší u nás a vůbec v celé Evropě. Jeho vajíčka nejsou o moc větší než 1 cm.

Má zavalité tělíčko, krátký ocásek, špičatý černý zobáček. Je světle zelený, má černobílá křidélka, na hlavičce černě lemovaný oranžový proužek (samička žlutý) a světlé bříško. Je nenápadný, takže ho spíše v přírodě uslyšíme než uvidíme. Živí se hmyzem a semeny jehličnatých stromů.

králíček obecný

2. Druhý pták je velký asi jako vrabec, ale je více zavalitý, má krátké nožky, velkou hlavu a zobák jako šídlo. Záda a čepičku má šedivou, kolem očí se mu od zobáčku táhne černý pruh, líčka a krk má bílý a bříško zbarvené oranžově. Když letí, je to, jako by svým tělem kreslil vlnky.

Bydlí v lesích a výborně šplhá po stromech. Jako jediný pták v Evropě umí šplhat i hlavou dolů. Živí se semeny a dělá si zásoby na zimu. Hnízdí v dutinách stromů. Pokud najde dutinu s velkým vchodem, tak ho z části zazdí hlínou, aby tam nemohl vletět větší pták. Je to můj nemilejší český ptáček, tak ho, prosím, uhodněte. 🙂

brhlík lesní

3. Další z ptáků je velký asi 15 cm a je docela nenápadný. Je zbarvený olivově hnědě a samec má v létě žlutou hlavičku. Patří k pěvcům a nádherně zpívá. Bydlí na pastvinách, mýtinách a okrajích lesů.

Potravu sbírá na zemi. Žere žížaly, pavouky, drobné měkkýše. Na podzim a v zimě semena. V zimě létá v hejnech s ostatními podobnými ptáky.

strnad obecný

4. Nenápadný malinký ptáček, který sice patří k nejmenším ptákům v Evropě, ale jeho zpěv je slyšet do daleka. Je hnědý s šedým bříškem, ocásek mívá vztyčený.

Žije v lesích, na zahradách i v parcích. Loví pavouky,stonožky, hmyz, občas sbírá různé bobule a semena.

střízlík obecný

5. Je to zpěváček, který žije na horách v lesích v hustém porostu. Šplhá spirálovitě po stromech legračním trhavým způsobem. Pomáhá mu v tom jeho tuhý ocásek.

Je zbarvený jako kůra a má zahnutý dlouhý zobáček. Z kůry stromů vybírá hmyz, larvy a pavouky.

šoupálek

6. Další opeřenec není větší než vrabec a je štíhlý, bydlí u vody, ale i ve městech a na vesnicích. Živí se hmyzem a na zimu odlétá do Afriky na jih od rovníku. Má výraznou tmavou náprsenku a poznáte ho lehce podle „vrtění ocáskem“.

konipas bílý

7. Sedmý pták je větší než ti předchozí. Když jsem byla malá, našli jsme ho zraněného v zimě na poli, a tak jsme ho přinesli domů na léčení. Je to nádherná, ne moc velká sovička s velkýma oranžovýma očima a pírky kolem ušních otvorů. (Podle těch „uší“ se také jmenuje.)

Má výborný sluch a zrak a loví hlavně hraboše. Proto také má ostré drápy a silný zahnutý zobák. Tělo má pokryté hustým měkoučkým peřím. Létá naprosto tiše.

kalous ušatý

8. Osmý pták je velký šplhoun. Vlastně šplhavec. Měří přes 20 cm, je černobílý, pod ocasem červený a samci mají i červenou čepičku. Jeho námluvy jsou docela hlasité. Od časného rána tluče svým zobákem nejenom do stromů, ale i do betonových sloupů a plechových střech. Hlavně aby to samička slyšela!

Žije v dutinách stromů, živá se hmyzem, ale i různými plody a semeny. V zimě k vám někdy přiletí i na lůj.

strakapoud velký

9. Další pták žije také v našich lesích, Je krásně barevný a poznáte ho podle modrých peříček a skřehotavého volání, kterým varuje ostatní živočichy v lese před možným nebezpečím. Jí různé bobule, semena a plody. Najdete ji zvláště tam, kde rostou žaludy.

sojka obecná

10. Desátý ptáček je maličký, velký asi jako vrabec, má silný zobák a je nenápadně, zelenošedě nebo hnědošedě, zbarvený. Na křídlech má žlutozelenu skvrnu a na ocase dva žluté pruhy.

Živí se semeny a drobným hmyzem. Poznáte ho podle krásného zvonivého zpěvu.

zvonek zelený

11. A poslední ptáček? Je menší než kos a hnízdí v trávě nebo na poli. Je nenápadně zbarvený a nádherně v letu vysoko na obloze zpívá. Toho jistě lehce uhodnete, že?

skřivan polní

A ještě ta nápověda (písmena jsem trochu přeházela, abyste to neměli moc jednoduché):

Kipanos líbý, drstna ecobný, hrblík selní, ráklíček bocený, lakous šuatý, nozvek lezený, pášoulek phodlousrtý, zřístlík ceboný, joska báecno, ivanřsk lopní, katasrpoud kelvý.