Každému je jasné, že zahrada i sad jsou zdrojem nekonečné práce pro celou řadu generací. Nenastane okamžik, kdybyste nemohli přidat něco k její dokonalosti.

O naši zahradu se stará několik párů obětavých rukou, přesto je stále v začátcích. Když však porovnáte, jak vypadala před jedním – dvěma roky s tím, jaká je nyní, je to naprosto nesrovnatelný rozdíl. Objevily se nové záhony s kvetoucími rostlinami a prozářily zahradu pestrými barvami. Levandule, bazalka a další bylinky naplnily prostor svou vůní. Zahradu navštěvují nejenom naše včely. Přilétá i hmyz z okolí a k naší radosti se tu postupně zabydluje. Zahrada stále více kvete, voní i dává plody.

Co je pro nás důležité? Neohrozit tuto drobotinu ani ty, kteří budou jíst plody zahrady, zbytečnou chemií. Usilujeme o to, aby naše hospodaření bylo ekologické. Co pro to děláme?  

Základem pro pěstování rostlin je dobrá půda. Učíme se, jak o ni dobře pečovat bez chemických hnojiv a postřiků. Příkladem nám v tom jsou dřívější generace těch, kteří v našem kraji hospodařili a půdě rozuměli. Živiny doplňovali kompostem, chlévskou mrvou, zarýváním některých rostlin apod. a plodiny na záhonech promyšleně střídali.  

Dnes se k takovému pěstování zase vracíme zpět, protože je jednoduché zničit půdu některými chemikáliemi, ale trvá pak hodně dlouhou dobu, než se půda vyčistí, uzdraví a znovu ji osídlí organismy, které vytváří humus a pomáhají rostlinám vstřebávat živiny z půdy.

V naší zahradě používáme staré osvědčené metody pěstování:

  • Ani slupka nepřijde nazmar. Rozložitelný odpad kompostujeme a humus, který vznikne a je plný živin i potřebných bakterií, vracíme zpět do půdy.
  • Mulčujeme stromky, keře a příležitostně i rostliny na záhonech. Co to znamená? Na půdu kolem rostlin dáme posekanou trávu nebo jiný materiál, aby půda nevysychala a byla obohacená o živiny.
  • Pěstujeme společně různé druhy rostlin, které na sebe navzájem působí, podporují  se v růstu i chrání.
  • Učíme se nepoužívat chemické postřiky a vytváříme prostředí, které je příznivé pro přirozené ochránce naší zahrady.  Vážíme si hmyzu i ptáků, kteří nám v našem úsilí pomáhají, a děláme všechno pro to, aby se tu cítili dobře.
  • Zkoušíme pro nás nové způsoby pěstování, jako třeba vyvýšené záhony, které jsou naplněné bioodpadem. Ten jak tleje, rostliny zahřívá a dodává jim potřebnou výživu.

Práce na zahradě je nekonečná, ale přináší spoustu radosti a potěší nás, když se i vy budete v naší zahradě cítit dobře.

Foto vlastní